A nagyvállalati IT gyerekjáték
Gondolta volna, hogy Lego-markológépekkel és játékvonatokkal is lehet szemléltetni olyan bonyolultnak tűnő nagyvállalati megoldások működését, mint például a High Availability Extension és a SUSE CaaS Platform? Kollégáink pontosan ezt tették.
Amikor kívülállók kérdeznek minket, informatikával foglalkozó szakembereket a munkánkról, nehéz úgy elmagyarázni a feladatainkat és teendőinket, hogy azokat például egy nagymama vagy egy kisgyerek is megértse. Szerencsére akadnak azonban remek szemléltető példák. Kollégáink fantáziája határtalan, ezért a SUSE-konferenciákon Lego-markolókat és játékvonatokat is felhasználtunk már a nagyvállalati megoldások működésének demonstrálására. Egy-egy ilyen bemutatón keresztül még azok számára is átláthatóbbá válnak a folyamatok, akik nem bitekkel és bájtokkal kelnek és fekszenek minden nap.
Itt van például két, Raspberry Pi-alapokon működő Lego-markológép, amelyek az egyik SUSECon konferencián léptek fel vendégszereplőként, hogy élőben mutassák be a SUSE Linux Enterprise Server High Availability Extension működését. Ez a megoldás magas rendelkezésre állású fizikai és virtuális Linux fürtök telepítését teszi lehetővé, és ezen keresztül segít biztosítani a szolgáltatások folyamatos rendelkezésre állását. A való életben számos nagyvállalatnál gondoskodik a kritikus szolgáltatások, köztük például SAP-alkalmazások zavartalan működéséről. De ha szükséges, a játékoknál is minimalizálja az állásidőt. Íme:
https://www.youtube.com/watch?v=fJdZ3kr2u9o
Amint a fenti videón is látszik, két markológép működtetéséről egy szerver gondoskodik. Amikor kihúzzák a hálózati kábelt, elindul a tartalék szerver, pillanatok alatt lezajlik a szolgáltatások migrálása, és néhány másodpercen belül újra működni kezd a „kritikus fontosságú”, kék lámpával jelölt markoló. A narancssárga lámpás markoló pedig pihen, hiszen ez nem kapcsolódott a magas rendelkezésre állást biztosító fürthöz. Az eredeti hálózat helyreállítása után azonban az is életre kel, és a kék markolóhoz kapcsolódó szolgáltatások is visszakerülnek az eredeti szerverre, így mindenki boldog, hiszen a kritikus fontosságú építkezési munka még vészhelyzetben sem állt le.
A másik, hasonló videónkban a SUSE CaaS Platform működését demonstráltuk játékvonatokkal. Ez a megoldás egyszerűsíti az IT-üzemeltetők számára a Kubernetes konténermenedzsment technológia használatát, így a segítségével egyszerűbben oszthatják ki, felügyelhetik és skálázhatják a konténeralapú alkalmazásokat és szolgáltatásokat. A demóban az SAP Data Hub vezérlőközpont működését támogatjuk a konténerekkel, amelynek feladata, hogy a különböző helyeken tárolt, különféle típusú adatokat összegyűjtse a forrásrendszerekből, majd átalakítsa és továbbítsa azokat a célrendszerekbe. Ehhez az átalakításhoz a rendszer Kubernetes-fürtöket használ, és minden egyes átalakítási folyamathoz új konténer indul el.
Ezeket a konténereket a demóban egy-egy vonat képviseli, a szállított adatokat pedig különböző színű LED-fények jelölik. A CaaS Platform arról is gondoskodik, hogy az adatáramlás és ezzel együtt a működés is zavartalan legyen. Ahogyan a bemutató során is látható, automatikusan elindít egy új konténert, ha valamelyik leállna, azaz eltérítenék vagy megállítanák a vonatot. Így gyakorlatilag senki és semmi nem állhat az információáramlás útjába.
A SUSE CaaS Platform és az SAP Data Hub sikeres és hatékony együttműködését ráadásul nem csupán vonatok támasztják alá, de az is igazolja, hogy a SUSE CaaS Platform 3. kiadását nemrégiben hitelesítették az SAP Data Hub 2.3 változatára.
Related Articles
Jul 04th, 2023
SUSE ALP, al(a)p az adatok szigorú védelméhez
Nov 23rd, 2023
No comments yet