Ile kosztuje nas rocznie przechowywanie danych, powiedzmy 250TB?
Koszty utrzymania serwerów, sieci, czy pamięci masowej nie da się oszacować po prostu sumując ceny katalogowe zamówionego sprzętu. W całkowitych kosztach posiadania (TCO) trzeba uwzględnić koszty instalacji, serwisowania, szkolenia, nabycia i utrzymania oprogramowania.
Właśnie ukazał się nowy raport IT Brand Pulse ze szczegółową analizą kosztów TCO dla przechowywania danych w organizacji. Analizie poddano koszty obsługi 250 TB danych przez kolejnych 5 lat przy założeniu 25% rocznego przyrostu danych. By porównywać “jabłka z jabłkami” wybrano osiem rozwiązań zapewniających podobne możliwości. Cztery z nich pochodziły od dostawców macierzy, a kolejne cztery od producentów systemów klasy software defined storage.
Tym samym w zestawieniu porównano koszty korzystania z produktów:
- EMC Unity 300,
- Red Hat Enterprise Storage,
- NetApp FAS2554,
- VMware Virtual SAN 6,
- IBM v5010,
- Scality RING
- SUSE Enterprise Storage 4.
Bezdyskusyjnym zwycięzcą okazało się rozwiązanie SUSE. Warto policzyć także w swojej organizacji, ile kosztuje przechowywanie danych i czy nie opłaca się już teraz przejść na korzystnie licencjonowane rozwiązanie klasy SDS jakim jest SUSE Enterprise Storage 4.
Raport z wynikami analizy dostępny jest bezpłatnie na stronie http://itbrandpulse.com/wp-content/uploads/2016/12/TCO2016012-Enterprise-Storage-TCO-Case-Study-v1.pdf
No comments yet