Jak się zmienia IT – najnowszy raport Platform Evolution
Za nami Platform Evolution Roadshow z udziałem SUSE. Jego organizatorzy – CIONET – przygotowali w ramach tego projektu badanie, w którym wzięli udział uczestnicy spotkań, ponad 100 CIO z polskich firm. Wyniki skomentowali eksperci z partnerskich organizacji wspierających roadshow, w tym Marcin Madey, country manager SUSE. Pytania do CIO dotyczyły wielu aspektów funkcjonowania technologii w firmach – a w skrócie, jak w praktyce wygląda ewolucja platform.
Jeśli działanie zwinne potwierdza bycie nowoczesną organizacją, to jesteśmy na dobrej drodze – ponad połowa firm działa w modelu agilowym. „Nawet jeśli firmy mają ogon technologiczny i problemy z przekonaniem biznesu do agile, to jednak próbują to robić” – mówi Tomek Matuła, Independent Information and Technology Executive, Dyrektor Programowy Platform Evolution Roadshow.
W teorii, biznes coraz bardziej świadomie współpracuje z IT, szukając możliwości osiągnięcia przewagi konkurencyjnej dzięki technologii – wszyscy zdają sobie sprawę, że dobrze ukierunkowana inwestycja w IT może zmienić obraz całej branży. Jednak badanie pokazuje, że aż co 10 CIO uważa, iż biznes w zbyt małym stopniu angażuje się w projekty IT. Dobre tło dla tego wyniku stanowi kolejna statystyka – w 78% firm budżet IT zarządzany jest wyłącznie przez IT. „To biznes powinien zarządzać funduszami na projekty. Inaczej, IT nie jest w stanie zaangażować skutecznie biznesu, tak aby czuł się odpowiedzialny za decyzje i czuł, czym jest wdrażanie. Trzymanie budżetu za wszelką cenę przez IT jest błędem” – podkreśla Tomek Matuła.
„Trzy czwarte polskich CIO w pełni zarządza budżetem na rozwój IT (Capex). Analizy firmy Gartner wskazują, że metody zwinne, przejście od projektów do produktów, współuczestnictwo i współodpowiedzialność biznesu za kierunek prac oraz ich rezultaty przynoszą największe efekty, gdy biznes zarządza częścią budżetu” – uważa Paweł Białka, Executive Partner, Gartner.
Wyzwania bez niespodzianek
Pieniądze to nie wszystko – to brak specjalistów IT jest już od dłuższego czasu stałym elementem krajobrazu organizacji i jedną z największych bolączek CIO. Wśród uczestników Platform Evolution Raport niemal 70% chciałoby mieć więcej wykwalifikowanych ludzi w swoich działach.
Zapewnienie bezpieczeństwa systemów, aplikacji i danych w firmie jest stałym punktem programu nr 1 na liście wyzwań CIO. „Cyberbezpieczeństwo wciąż ma ogromne znaczenie, przewija się przez wszystkie możliwe zagadnienia, od chmurowych, przez projektowe po technologiczne. W większości firm, ludzie z działów bezpieczeństwa nie współpracują w sposób proaktywny z IT i z biznesem, a powinno się mówić o DevSecOps. Bezpieczeństwo powinno być integralnym elementem każdego projektu od samego początku” – twierdzi Tomek Matuła.
Chmura na co dzień
Firmy już nie planują, a prowadzą projekty cloudowe. „Ok. 75% respondentów zamierza wdrożyć od 1 do nawet 5 projektów, co oznacza, że czas namawiania do korzystania z chmury się skończył i nadszedł czas realizacji” – mówi Michał Furmankiewicz, VP & Head of Consulting, Chmurowisko. Jednak w podobnym odsetku organizacji mniej niż 6 osób przeszło szkolenia w zakresie chmury publicznej. „W ogóle w tym obszarze kompetencji brakuje ludzi. Na razie zaledwie co czwarta organizacja odrobiła lekcje. Jak przejdziemy fazę edukacji, to liczba projektów chmurowych się zwiększy i to bardzo szybko” – uważa Michał Furmankiewicz.
Organizacja na nowo
Pracownicy nie chcą już działać w tradycyjnych biurach – potrzebują pełnej wolności, mobilności, łatwego dostępu z każdego miejsca do danych – nowoczesne miejsce pracy to ogromne wyzwanie dla działu IT, głównie ze względu na aspekt zapewnienia bezpieczeństwa.
Zmienia się także model działania IT, coraz chętniej korzysta z narzędzi do automatyzacji i z rozwiązań Open Source. CIO szukają możliwości obniżenia kosztów i uniezależnienia się od jednego dostawcy. Rośnie także popularność architektury hiperkonwergentnej. Widać także, że firmy coraz chętniej otwierają się na nowe technologie, nawet jeśli testują je tylko jako potencjalne rozwiązanie na przyszłość, którego nie chcą przegapić. Całościowe, odważne i systematyczne zmiany w szeroko rozumianej technologii w organizacji to właśnie ewolucja platform.
Zdaniem SUSE…
W raporcie mamy listę wyzwań na najbliższe 12 miesięcy. Odniósł się do nich Marcin Madey, Country Manager, SUSE:
“W rankingu wyzwań na pierwszym miejscu znalazło się zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji, systemów i danych w firmie. Rozwiązania Open Source zapewniają wiele narzędzi, które w tym pomagają, jak SUSE Manager, który m.in. analizuje konfigurację pod kątem zgodności z przepisami. To duże wsparcie dla zabezpieczenia firmowych danych.
Wyzwaniem dla wielu organizacji jest także automatyzacja zarządzania środowiskiem IT, bez której właściwie trudno jest już panować nad złożonym środowiskiem. Platformy kontenerowe – jak SUSE Container as a Service Platform i Cloud Application Platform – to modele zapewniające zautomatyzowane środowisko do uruchamiania aplikacji oraz wspierania pracy developerów. Gwarantują one, że aplikacje będą działały bezproblemowo.
Wiele organizacji ma problem z zatrudnieniem i utrzymaniem w pracy ekspertów. Coraz częściej widzimy, że podkupuje się na rynku całe zespoły, co oznacza bardzo wysoki poziom ryzyka dla pracodawcy. Dlatego opierając swój biznes na rozwiązaniach Open Source lepiej jest polegać na sprawdzonym dostawcy zapewniającym standaryzację, wsparcie techniczne i możliwość szybkiego wyszkolenia specjalistów. Wówczas nasze środowisko IT będzie bezpieczniejsze i tańsze w utrzymaniu, niż w przypadku zrzucania całej pracy na własnych pracowników.”
CHMURA + BEZPIECZEŃSTWO to wciąż wiele wątpliwości i sprzeczne opinie
“Wyraźnie widzimy, że zmienia się podejście do backupu. Firmy odchodzą od bibliotek taśmowych i coraz częściej robią kopie zapasowe na dyskach, gdyż ilość danych do backupu powoduje, że nie mieszczą się już w okienku backupowym. Do tej zmiany przyczyniły się też przepisy RODO, w tym „prawo do bycia zapomnianym”, gdyż wyszukanie i kasowanie danych na taśmach jest dużo trudniejsze, a na dyskach – łatwe i szybkie. Open Source wspomaga budową własnych systemów Software Defined Storage, a jednym z zastosowań jest backup na dyskach serwerowych. SDS są najczęściej elementem własnej chmury prywatnej i zapewniają te same korzyści, co obiecuje chmura publiczna – a więc niskie koszty i nieograniczona skalowalność – ale bez wynoszenia danych poza swoją firmę.”
Niższe koszty i uniezależnienie od jednego dostawcy to wciąż najważniejsze powody, dla których firmy otwierają się na Open Source
“Obniżenie kosztów IT dzięki Open Source to nadal bardzo istotny argument przy wyborze rozwiązań. Niemniej równie ważne jest uniknięcie uzależnienia się od rozwiązań zamkniętych czy rozwiązań od tylko jednego dostawcy. Wybierając Open Source trzeba pamiętać, że i tu można wpaść w pułapkę vendor lock-in. Dlatego SUSE promuje się jako Open Open Source Company – tworzymy prawdziwie otwarte rozwiązań oparte na open source. Nie ograniczamy naszych klientów tylko do jednego dostawcy, zawsze pozostawiamy im wybór.
Największym problemem nie jest cena samego oprogramowania, ale koszt jego utrzymania, zatrudnienia fachowców do obsługi oraz koszty ewentualnego wyjścia z danego oprogramowania. W Open Source łatwo można to zrobić, o ile dostawca nie zmodyfikował fragmentów kodu tak, by de facto zamknąć „otwarte” rozwiązanie. Naszym zdaniem lojalność klientów powinno się zdobywać jakością dostarczanego oprogramowania i towarzyszących mu usług, a nie zamykaniem mu drogi wyboru poprzez wprowadzane modyfikacje w projekty Open Source.
Dla co trzeciego uczestnika ankiety ważna jest także innowacyjność rozwiązań Open Source. Jak zauważono, zazwyczaj są już one lub szybko się stają lepsze od rozwiązań zamkniętych. Open Source to bez dwóch zdań lider we wprowadzaniu innowacji na rynek. Przykładem może być konteneryzacja dająca niespotykaną dotąd elastyczność obsługi aplikacji i ich bezpieczeństwo, nie wspominając o szybkości dostosowywania do zmiennych potrzeb. Jesteśmy już bardzo blisko zastąpienia wirtualizacji właśnie konteneryzacją. Nie byłoby chmury bez wirtualizacji, a teraz mamy już projekty uruchamiania chmury w kontenerach. Open Source potrafi bardzo szybko reagować na potrzeby rynku i adresować nowe potrzeby klientów.”
Related Articles
Jun 21st, 2023
No comments yet