Linux pod aplikacje w kontenerach i tradycyjne – nowy SUSE Linux Enterprise 15 SP1

Share
Share
Wprowadzamy na rynek udoskonaloną wersję pierwszego na świecie multimodalnego systemu operacyjnego – SUSE Linux Enterprise 15 z rozszerzeniem Service Pack 1, który świetnie obsłuży zarówno skonteneryzowane aplikacje natywnie działające w chmurze, jak i tradycyjne, baz danych czy systemy ERP. W ten sposób SUSE Linux Enterprise jest pomostem między tradycyjnymi a chmurowymi rozwiązaniami.
Z jednej strony organizacje potrzebują wsparcia, by projektować, wdrażać i wykorzystywać aplikacje oparte na mikroserwisach i natywnie działające w chmurze, gdyż stanowi to ważny element podejścia DevOps. Oprócz nowoczesnych, pracujących w kontenerach aplikacji potrzebują też narzędzi do orkiestracji ich pracy, takich jak Kubernetes, które zapewniają bezpieczeństwo i elastyczność tworzenia i wdrażania – we własnej serwerowni jak i na brzegu firmowej sieci, w chmurze hybrydowej czy środowisku wielochmurowym. Z drugiej strony organizacje powszechnie stosują tradycyjne systemy do obsługi swoich kluczowych aplikacji, baz danych czy systemów ERP. Mają więc multimodalne infrastruktury IT, które obsługują multimodalne obciążenia. Dlatego SUSE przygotowała system SUSE Linux Enterprise 15 z rozszerzeniem Service Pack 1, który świetnie obsłuży zarówno tradycyjne, jak i skonteneryzowane aplikacje. Jest on pomostem między tradycyjnymi a chmurowymi rozwiązaniami – pierwszym na świecie multimodalnym systemem operacyjnym.

SUSE Linux Enterprise 15 SP1 rozwija model multimodalnego systemu operacyjnego, rozszerzając podstawowe założenia odnośnie wspólnej bazy kodu, modułowości i włączania efektów prac ze strony społeczności. Z drugiej strony wzmacnia czynniki istotne dla zastosowań biznesowych, takie jak optymalizowanie obciążeń serwerowych, zapewnienie bezpieczeństwa danych i dalsze skracanie czasu przestojów. Najważniejsze nowości to:

  • Szybsze i łatwiejsze przejście ze społecznościowej dystrybucji Linuksa na wersję dla biznesu. Teraz programistom czy administratorom wystarczy kilka kliknięć, aby przenieść system openSUSE Leap na wersję SUSE Linux Enterprise Server. Organizacje mogą też korzystać ze znacznie rozbudowanego środowiska SUSE Package Hub, które szybko staje się dla społeczności miejscem do tworzenia najlepszych w swojej klasie aplikacji wraz z platformą systemową dla przedsiębiorstw. W efekcie systemom społecznościowym takim jak openSUSE Leap można teraz łatwo zapewnić korzyści znane z obsługi korporacyjnej systemów produkcyjnych.
  • Ulepszone wsparcie dla obciążeń – od uruchamianych zarówno na brzegu sieci po przetwarzanie HPC w samym centrum przetwarzania danych. W rozszerzeniu Service Pack 1 systemu SUSE Linux Enterprise Server for Arm 15 podwojono liczbę obsługiwanych opcji procesora dla systemów na układach scalonych (SoC, system-on-a-chip). Dzięki temu łatwiej będzie obsługiwać aplikacje pamięci masowej i automatyki przemysłowej na 64-bitowym serwerze Arm i urządzeniach IoT (Internet of Things). W przypadku 64-bitowych urządzeń Raspberry Pi obsługiwane jest teraz w pełni audio i wideo w standardzie HDMI oraz dostarczany jest obraz ISO w celu szybszej instalacji.
  • Optymalizacja obciążeń serwerowych i minimalizacja opóźnień dla danych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dzięki rozwiązaniom działającym na SUSE Linux Enterprise Server, pamięciach trwałych Intel Optane DC i procesorach Intel Xeon Scalable drugiej generacji, firmy mogą teraz lepiej sprostać wyzwaniom związanym z ogromnym przyrostem ilości danych, by jeszcze szybciej i sprawniej obsługiwać dane nie ponosząc w cele większych kosztów na infrastrukturę IT czy zarządzania nią.
  • Ulepszone wsparcie sprzętowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. Rozszerzenie Service Pack 1 w pełni wspiera technologię AMD Secure Encrypted Virtualization (SEV). Umożliwia ona uruchomienie maszyn wirtualnych w zaszyfrowanej pamięci, co pomaga chronić je przed atakami wykradania danych z pamięci z poziomu hipernadzorcy. Dodatek SP1 obsługuje także szyfrowanie AMD Secure Memory Encryption (SME), które wykorzystuje jeden klucz do szyfrowania pamięci systemowej.
  • Skrócenie czasu przestojów potrzebnych na wykonanie aktualizacji systemów. Aktualizacje transakcyjne w systemie SUSE (dostępne jako podgląd technologiczny w dodatku Service Pack 1) zapewniają znaczne skrócenie okna czasowego potrzebnego na konserwację systemu i zainstalowanie aktualizacji, co minimalizuje przestoje systemów i zwiększa ciągłość ich pracy.
  • Uproszczona instalacja dzięki ulepszonemu mechanizmowi Modular +. Zunifikowane narzędzie instalacyjne wprowadzono już w SUSE Linux Enterprise 15, by zapewnić klientom uproszczony sposób korzystania z produktów SUSE. Obecnie mechanizm ten może być używany do zainstalowania jeszcze większej liczby produktów z portfolio SUSE, w tym narzędzia SUSE Manager do zarządzania systemami, systemu czasu rzeczywistego SUSE Linux Enterprise Real Time i czy systemów obsługi punktów sprzedaży SUSE Linux Enterprise Point of Service.

 

Rozległy i rozwijający się ekosystem SUSE Linux Enterprise

Do pracy z systemami SUSE Linux Enterprise Server 12 i 15 certyfikowano jest blisko 3300 aplikacji. Różnorodność certyfikowanego oprogramowania świadczy o szerokim spektrum zastosowań systemów SUSE do obsługi multimodalnych obciążeń serwerowych stosowanych w przedsiębiorstwach. W ubiegłym roku najwięcej nowych certyfikacji dotyczyło pamięci masowej i rozwiązań do przechowywania danych (16 procent), oprogramowania do zarządzania (15 procent), aplikacji do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (11 procent), oprogramowania do obsługi hoteli i turystyki (10 procent) oraz oprogramowania zabezpieczającego (9 procent). Pozostałe 40 procent obejmuje oprogramowanie do zarządzania pielęgnacją danych, aplikacje CRM i inne.

Więcej informacji o rodzinie systemów SUSE Linux Enterprise 15 z rozszerzeniem Service Pack 1 można znaleźć na blogu SUSE oraz stronie produktu suse.com/server.

Share
(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

No comments yet

Avatar photo
3,089 views
Rafal Kruschewski Marketing Manager, SUSE Poland