Nowości SUSE w systemach Linux i do zarządzania wirtualizacją, środowiskami cloud-native i platformami edge

Share
Share

Na SUSECON 2024 w Berlinie SUSE ogłosiła wprowadzenie nowych funkcjonalności w swojej ofercie infrastruktury IT dla przedsiębiorstw opartej na systemach Linux, technologiach cloud-native i rozwiązaniach brzegowych. Pomogą one klientom uwolnić nieskończony potencjał oprogramowania open source wykorzystywanego do wspierania działalności przedsiębiorstw.

Generatywna sztuczna inteligencja, technologie cloud native i edge na nowo definiują sposoby, w jaki przedsiębiorstwa tworzą i obsługują aplikacje w chmurze, środowiska brzegowe i te działające lokalnie. Nowe możliwości oprogramowania SUSE wspierają organizacje w procesach transformacji ich działalności, zapewniając szybszy czas uzyskania wartości i niższe koszty operacyjne.

„Możliwość dokonywania różnych wyborów w dzisiejszym złożonym środowisku IT jest niezwykle istotna. Jednocześnie niedawna konsolidacja rynku pozbawia wielu użytkowników swobody w doborze rozwiązań” – powiedział dr Thomas Di Giacomo, dyrektor ds. technologii i produktów w firmie SUSE. „Dzięki naszemu unikalnemu, otwartemu i zorientowanemu na ekosystem podejściu, SUSE podtrzymuje swoje wieloletnie zobowiązanie do zapewniania klientom elastyczności, której potrzebują w swojej infrastrukturze w centrum danych, aby osiągać jak najlepsze wyniki”.

 

Rozwiązania Business Critical Linux (BCL)

Systemy Linux obsługują obecnie najważniejsze aplikacje przedsiębiorstw. SUSE Linux Enterprise od zawsze był preferowanym systemem dla organizacji poszukujących elastyczności, niezawodności i swobody wyboru w kształtowaniu swojej infrastruktury IT. SUSE niezmiennie wprowadza innowacje i pomaga zwiększać wydajność przedsiębiorstw dostarczający im systemy Linux przygotowane do potrzeb biznesu. Chociaż wiele innych firm twierdzi, że oferuje poufne obliczenia, kluczowe pytanie dotyczy kompleksowych możliwości zapewniających maksymalne bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. SUSE Linux umacnia swoją pozycję lidera w dziedzinie poufnych obliczeń dzięki najnowszym wersjom systemów SUSE Linux Enterprise i SUSE Manager oraz obsłudze technologii Intel TDX (Trust Domain Extensions) i AMD SEV (Secure Encrypted Virtualization), w tym dla instancji obliczeniowych hiperskalerów, oraz zdalnemu poświadczaniu za pomocą narzędzia SUSE Manager. Dziś firma SUSE ogłosiła następujące ulepszenia, innowacje i plany rozwoju:

  • SUSE Linux Enterprise Server 15 Service Pack 6: Wraz z tą aktualizacją, SUSE zabezpiecza na przyszłość środowiska IT klientów wprowadzając nowy pakiet Long Term Service Pack Support Core. Zapewni on najdłuższy na rynku okres wsparcia technicznego dla systemów Linux klasy korporacyjnej, kończący się dopiero w 2037 roku. SUSE Linux Enterprise 15 Service Pack 6 (SP6), zaprojektowany z myślą o uproszczeniu operacji IT w centrum danych, chmurze i na brzegu sieci (edge), obniża ryzyko i koszty wdrażania nowych technologii oraz zapewnia ciągłość biznesową, minimalizując planowane i nieplanowane przerwy w świadczeniu usług. Zawiera zaktualizowaną wersję jądra 6.4 i nowe biblioteki, w tym OpenSSL 3.1. Zbudowany w oparciu o certyfikowany łańcuch dostaw bezpiecznego oprogramowania i zgodny z najwyższymi standardami, SUSE Linux Enterprise gwarantuje bezpieczeństwo zgodne z najsurowszymi przepisami.
  • SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications 15 SP6: SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications 15 SP6 to najpopularniejsza, bezpieczna i niezawodna platforma linuksowa dla klientów i partnerów SAP do obsługi najważniejszych aplikacji SAP, od centrum danych po chmurę. Ta wersja zapewnia również dostęp do najnowszych innowacji w Trento, aplikacji open source opracowanej przez SUSE, umożliwiającej lepszą ochronę infrastruktury SAP poprzez diagnozowanie typowych błędów w konfiguracji i sprawdzanie systemów pod kątem najlepszych praktyk SUSE.
  • SUSE Linux Enterprise Micro 6.0: SUSE Linux Enterprise Micro 6.0 to niezmienny (immutable), lekki i bezpieczny system operacyjny typu host o otwartym kodzie źródłowym, zoptymalizowany pod kątem kontenerowych i zwirtualizowanych obciążeń roboczych. Upraszcza samodzielne wdrożenia kontenerów, idealnie nadaje się do urządzeń wbudowanych i zintegrowanych, a jednocześnie zapewnia stabilną platformę do wdrożeń Kubernetesa. W tym wydaniu wprowadzono obsługę pełnego szyfrowania dysków, zwiększając bezpieczeństwo danych klientów, zarówno w centrum danych, jak i poza nim. Zaprojektowany do pracy w dowolnym miejscu, SUSE Linux Enterprise Micro 6.0 umożliwia organizacjom przekraczanie ograniczeń geograficznych i operacyjnych, jednocześnie dostosowując się do różnych scenariuszy wdrażania.
  • SUSE Manager 5.0: Obsługując ponad 16 różnych dystrybucji systemu Linux, SUSE Manager 5.0 jest wiodącym w branży rozwiązaniem do zarządzania wieloma systemami Linux. Umożliwia zautomatyzowane zarządzanie poprawkami i zgodnością w dowolnych systemach Linux z poziomu jednej konsoli, w dowolnym miejscu i na dowolną skalę. Sam SUSE Manager jest skonteneryzowany w celu zwiększenia odporności, skalowalności i przenoszalności, a także uproszczenia procesu instalacji. W tym wydaniu dodano również funkcje zdalnego poświadczania dla SUSE Linux Enterprise Server 15 SP6, aby zapewnić klientom możliwość udowodnienia, że ich zdalne środowiska IT działają w środowisku Confidential Computing w celu zwiększenia zgodności z przepisami.

SUSE pozostaje w pełni zaangażowana w rozwój platformy SUSE Linux Enterprise Server i już teraz pracuje nad zestawem kolejnych innowacji w systemach Enterprise Linux. W 2025 r.  wprowadzi na rynek kolejne główne wydanie swojej flagowej platformy Linux dla biznesu, czyli w SUSE Linux Enterprise Server 16 i SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications 16.

Rozwiązania Enterprise Container Management (ECM)

Wraz ze wzrostem popularności Kubernetesa i konteneryzacji w zastosowaniach biznesowych, użytkownicy potrzebują narzędzi do prowadzenia bezpiecznych i skalowalnych operacji z wykorzystaniem technologii cloud native. Rozwiązania SUSE wspomagają modernizację środowisk IT firm, umożliwiając im szybsze wprowadzanie innowacji i zabezpieczenie infrastruktury na przyszłość. Aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, SUSE wprowadza ulepszenia do swojej oferty zarządzania kontenerami, obserwowalności całego środowiska, bezpieczeństwa kontenerów i wirtualizacji.

  • Rancher Prime 3.1 – Wersja 3.1 rozszerza obsługę sztucznej inteligencji o aprowizację wirtualnych klastrów, wspiera współdzielenie klastrów bez kompromisów w zakresie izolacji i optymalizuje koszty wykorzystania zasobów, takich jak układy GPU. Dodatkowo, kolekcja aplikacji Rancher Prime dla Kubernetesa obejmuje teraz KubeFlow, oferując bezpieczny stos AI, zapewniając kontrolę danych i wykorzystując rozwiązania tworzone przez społeczność. Wreszcie, wersja 3.1 wydłuża wsparcie cyklu życia do 24 miesięcy i wprowadza 3-letnią opcję Extreme dla RKE2 i k3s.
  • NeuVector Prime 5.4 – Opierając się na rozszerzeniu interfejsu użytkownika Rancher Prime wydanym na początku tego roku, NeuVector Prime 5.4 będzie teraz umieszczać wyniki skanowania bezpośrednio w zasobach Rancher Prime, takich jak pody i węzły, wraz z przyciskiem skanowania. Wersja 5.4 wprowadza również nową strukturę raportowania zgodności, usprawniającą dostępność nowych/zaktualizowanych raportów zgodności (np. DISA-STIG). Dodatkowo, wersja 5.4 wprowadza rozproszone zabezpieczenia przed atakami typu denial-of-service, uruchamiając alerty i blokowanie po przekroczeniu progów maksymalnej szybkości połączeń lub wykorzystania przepustowości.
  • Harvester 1.3.1: Najnowsza wersja natywnej dla chmury platformy wirtualizacyjnej SUSE zapewnia klientom możliwość przejścia ze starszych rozwiązań opartych na VMware i innych maszynach wirtualnych na nowoczesne rozwiązania cloud native. Zaprojektowana z myślą o znacznej poprawie wydajności sztucznej inteligencji i innych obciążeń oraz rozszerzeniu możliwości Harvestera na szerszy zakres platform sprzętowych, wersja ta zapewnia płynną integrację i optymalne wykorzystanie zasobów w różnych środowiskach obliczeniowych. Harvester 1.3.1 wprowadza istotne ulepszenia w zakresie AI i kompatybilności sprzętowej, w tym obsługę najnowocześniejszych architektur vGPU i ARM.

Rozwiązania Edge

Wraz ze wzrostem znaczenia natychmiastowego dostępu do danych, sieci i usług komunikacyjnych, priorytetem dla dostawców usług komunikacyjnych (CSP) i przedsiębiorstw jest szybkie gromadzenie i przetwarzanie danych z inteligentnych urządzeń, czujników i kontrolerów. Zapewnia to tym organizacjom wgląd w procesy biznesowe i daje im narzędzia do dostarczania nowych i innowacyjnych usług użytkownikom.  SUSE Edge umożliwia transformację opartą na rozwiązaniach cloud native, dostarczając wyspecjalizowaną platformę obliczeniową do zarządzania pełnym cyklem życia urządzeń brzegowych na dużą skalę. Ponadto SUSE Adaptive Telco Infrastructure Platform (ATIP) opiera się na SUSE Edge, aby zapewnić zoptymalizowaną pod kątem telekomunikacji platformę przetwarzania brzegowego dla dostawców usług płatniczych w celu przyspieszenia wdrożeń skonteneryzowanych funkcji sieciowych (CNF) w środowiskach sieci telekomunikacyjnych. Firma SUSE poinformowała dziś o kolejnych ulepszeniach wprowadzanych w ofertach SUSE Edge i SUSE ATIP:

  • SUSE Edge 3.0: SUSE Edge 3.0 jest zoptymalizowany do pracy przy ograniczonych zasobach, w odległych lokalizacjach z przerywaną łącznością z Internetem, dzięki czemu idealnie nadaje się do urządzeń wbudowanych. SUSE Edge jest oparty na SUSE Linux Enterprise Micro, wykorzystuje certyfikowane przez CNCF dystrybucje Kubernetes oraz obsługuje zarządzanie i uruchamianie kontenerów, maszyn wirtualnych i mikrousług. Rozwiązanie Edge 3.0 firmy SUSE wykorzystuje możliwości zarządzania Kubernetes Rancher Prime, natywne zabezpieczenia kontenerów w chmurze NeuVector Prime oraz w pełni zweryfikowany, zoptymalizowany pod kątem urządzeń brzegowych i zintegrowany stos rozwiązań działających natywnie w chmurze, zapewniający pełne zarządzanie cyklem życia urządzeń brzegowych na dużą skalę.
  • SUSE Adaptive Telco Infrastructure Platform 3.0: Najnowsza wersja wprowadza komercyjną implementację projektu Sylva fundacji Linux Foundation Europe, co pozwala dostawcom CSP na obniżenie zużycia energii i przestrzeganie zasad open source. To wydanie wprowadza również Edge Image Builder, który umożliwia tworzenie niestandardowych artefaktów wdrożeniowych w celu tworzenia klastrów brzegowych w najbardziej odległych lokalizacjach. ATIP 3.0 zapewnia również dostarczanie klastrów bare metal zgodnie z polityką zerowego zaufania przy użyciu Cluster API (CAPI) i Metal3 (metal kubed).

Organizacje  na całym świecie zdają sobie sprawę z nieograniczonego potencjału sztucznej inteligencji, dlatego firma SUSE zaprezentowała również swoją strategię i plany działania w zakresie sztucznej inteligencji, koncentrując się na zaangażowaniu w otwartą, bezpieczną i zgodną z przepisami sztuczną inteligencję dla przedsiębiorstw. Obejmuje to program wczesnego dostępu SUSE AI Early Access Program, który skupia klientów i partnerów mających kierować przyszłością bezpiecznej sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym.

Więcej informacji o najnowszych innowacjach SUSE w obszarze Linuksa, rozwiązań cloud native oraz edge można znaleźć na stronie http://www.suse.com.

Share
(Visited 6 times, 1 visits today)
Avatar photo
464 views
Rafal Kruschewski Marketing Manager, SUSE Poland