Otwarta i elastyczna infrastruktura do modernizacji telekomunikacji

Share
Share

Adaptive Telco Infrastructure Platform (ATIP) to nowość w ofercie SUSE – zoptymalizowana pod kątem operatorów telekomunikacyjnych platforma do przetwarzania brzegowego. Za pomocą ATIP telekomy mogą wdrożyć otwartą i elastyczną infrastrukturę, która łatwo dostosowuje się do przyszłych potrzeb, jest zoptymalizowana pod kątem wydajności wymaganej przez sieci telekomunikacyjne i która upraszcza operacje w skali.

W przeciwieństwie do obecnych rozwiązań na rynku, platforma SUSE ATIP jest zbudowana od podstaw dla infrastruktury telekomunikacyjnej. Przyspiesza proces wdrażania dzięki wysoce skalowalnemu i programowalnemu rozwiązaniu do zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną. SUSE to obecnie największy europejski gracz na międzynarodowym rynku infrastrukturalnego oprogramowania open source. Nową platformę dla telekomów firma opracowała w ścisłej współpracy z czołowymi europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi, takimi jak Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia, Telefonica i innymi.

Infrastruktura telekomunikacyjna szybko się zmienia, a jej przyszłość jest często trudna do przewidzenia. Operatorzy telekomunikacyjni potrzebują rozwiązań elastycznych, które zmodernizują ich istniejące sieci, pomogą w szybkim wdrożeniu sieci 5G i przyjmą otwarte ramy, takie jak Open RAN, jednocześnie poruszając się po zdezagregowanych sieciach. “SUSE ATIP dysponuje elastyczną i adaptowalną infrastrukturą, która zabezpiecza na przyszłość sieci nowej generacji, by mogły wspierać nowe aplikacje i przypadki użycia. Tego właśnie oczekuje się od sieci 5G, wielodostępnych obliczeń brzegowych i generalnie od przetwarzania Edge. Dzięki ATIP nasi klienci telekomunikacyjni będą dobrze prosperować w wysoce konkurencyjnym środowisku” – zapewnia Keith Basil, dyrektor generalny SUSE Edge

Przyszłościowe rozwiązanie

SUSE ATIP to zoptymalizowana pod kątem sieci telekomunikacyjnych platforma do przetwarzania brzegowego, która zawiera kluczowe komponenty infrastruktury – system Linux, Kubernetes, zabezpieczenia i narzędzia do zarządzania. Wszystko to w formie dostosowanej do potrzeb operatorów sieci telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą łatwo zaadoptować SUSE ATIP do szerokiego zakresu zastosowań w sieciach mobilnych i stacjonarnych. Co więcej, operatorzy mogą wykorzystać posiadaną już infrastrukturę, ponieważ ATIP zapewnia wsparcie dla szerokiej gamy sprzętu. Platforma SUSE ATIP została zaprojektowane tak, by jej modularność i elastyczność wspierała i pozwalała korzystać z przyszłych rozwiązań dla chmury, takich jak projekt Sylva ogłoszony przez Linux Foundation Europe.

Wydajność klasy operatorskiej

SUSE ATIP dostarcza parametry wydajnościowe klasy operatorskiej dla całego zestawu oprogramowania. Warstwa systemu operacyjnego zapewnia niskie opóźnienia, wykonywanie zadań w czasie rzeczywistym i szybki przepływ danych. Warstwa Kubernetesa zapewnia optymalne działanie aplikacji wrażliwych na wydajność, a pełne bezpieczeństwo kontenerów w całym cyklu życia gwarantuje SUSE NeuVector. Dodatkowe atuty użytkowe SUSE ATIP to:

  • Rozwiązanie zbudowane od podstaw dla środowiska brzegowego (edge), dzięki czemu użytkownicy uzyskują optymalną wydajność bez ponoszenia obciążeń związanych ze starszymi systemami. SUSE ATIP dostarcza lekkie dystrybucje Kubernetesa, które sprawdzają się w przypadku urządzeń o ograniczonych zasobach lub urządzeń zdalnych w środowiskach podlegających ścisłym regulacjom. Niezmienialny (immutable) Linux jest zoptymalizowany pod kątem obsługi kontenerów i mikroserwisów, co czyni go idealnym hostem dla kontenerów i wirtualizacji na brzegu. Dzięki płynnej integracji zabezpieczeń w całym stosie – od aplikacji, przez Kubernetes, po systemy operacyjne – bezpieczeństwo na poziomie centrum danych jest dostępne dla każdego urządzenia, niezależnie od jego lokalizacji.
  • Optymalizacja dla potrzeb telekomów: Kubernetes i systemy Linux od SUSE są zoptymalizowane pod kątem funkcji telekomunikacyjnych – obciążenia robocze można zaplanować w oparciu o bazowe funkcje sprzętowe, dozwolony jest bezpośredni dostęp do interfejsów sieciowych z podów Kubernetesa, udostępniany jest szeroki wachlarz możliwości sprzętowych oraz obsługiwane są protokoły specyficzne dla branży telekomunikacyjnej.
  • Modułowość. SUSE ATIP zaprojektowano tak, aby świetnie funkcjonował w środowisku z rozwiązaniami wielu producentów. Zawiera moduły, które mogą być używane razem lub osobno, zależnie od wymagań operatorów telekomunikacyjnych.

Uproszczone działanie w skali

SUSE ATIP korzysta z Rancher Prime, wiodącego na rynku rozwiązania do zarządzania Kubernetesem, które jest znane z prostoty, solidności i wyjątkowych walorów użytkowych. Firma SUSE wprowadziła kluczowe ulepszenia do Rancher Prime, aby wspierać przypadki użycia w telekomunikacji, co daje następujące korzyści:

  • Szybsze wdrożenia. SUSE ATIP wykorzystuje GitOps, aby pomóc użytkownikom w łatwym zarządzaniu i spójnym wdrażaniu tysięcy klastrów Kubernetes. Dzięki integracji z CNCF Cluster API operatorzy mogą przyspieszyć jeszcze bardziej ten proces za pomocą programowych interfejsów API, które oferują również neutralny dla dostawcy punkt integracji.
  • Zintegrowane zarządzanie. Zarządzanie systemami Linux i Kubernetes odbywa się z poziomu jednej konsoli. Zapewnia to oszczędności na kosztach operacyjnych i zarządzania, a jednocześnie zwiększa wydajność wykonywanych operacji w całym okresie użytkowania, niezależnie od skali wdrożenia.
  • Obsługa Zero-touch. Kolejne oszczędności osiaga się dzięki prostej, “bezdotykowej” instalacji urządzeń brzegowych. Nie ma potrzeby zatrudniania wykwalifikowanego personelu technicznego na miejscu – wystarczy podłączyć zasilanie, włączyć sieć i urządzenia, a resztą zajmie się oprogramowanie.

Jednym z telekomów korzystających z rozwiązań SUSE jest Deutsche Telekom: “Od lat współpracujemy z SUSE, co przyniosło nam wiele pozytywnych doświadczeń. Dzięki wykorzystaniu systemów SLE Micro, SUSE Manager i Rancher możemy w pełni zautomatyzować wdrożenia w celu modernizacji naszego systemu chmury brzegowej” – twierdzi Danny Al-Gaaf, starszy technolog ds. chmury  w Deutsche Telekom.

Więcej o rozwiązaniu SUSE dla telekomów można przeczytać na stronie www.suse.com/sector/telco

Share
(Visited 12 times, 1 visits today)
Avatar photo
1,223 views
Rafal Kruschewski Marketing Manager, SUSE Poland