SUSE Liberty Linux – jedno wsparcie dla całego linuksowego IT
[gościnny wpis z blogu Linux Polska] SUSE Liberty Linux to nowa oferta wsparcia technicznego dla heterogenicznych środowisk Linux, pozwalająca na uniknięcie zależności od dostawcy (vendor lock-in). W połączeniu z opcjonalnymi dodatkowymi narzędziami umożliwia utrzymanie całego środowiska za pomocą jednego interfejsu. Rozwiązanie przynosi szereg korzyści m.in.: możliwość pracy na niemal każdej dystrybucji Linuxa (w tym niewspieranej, jak np. CentOS) w odpowiedzi na bieżące potrzeby, czy zmniejszenie nakładów pracy i kosztów szkoleń administratorów.
W przeszłości CentOS był jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego Linux. Szeroko wykorzystywano ją w korporacyjnych środowiskach produkcyjnych, jako darmową, społecznościową alternatywę do RHEL (Red Hat Enterprise Linux).
Wszystko zmieniło się po ogłoszeniu przez firmę Red Hat zakończenia cyklu życia CentOS 8 w grudniu 2021 r. Jednocześnie w 2024 roku CentOS 7 całkowicie przestanie być wspierany. Mający go zastąpić Centos Stream będzie miał kod coraz bardziej rozbieżny z RHEL, będąc jednocześnie systemem przeznaczonym dla środowisk testowych i przedprodukcyjnych.
Osobnym zagadnieniem jest fakt, często pewne funkcjonalności działają najlepiej na określonej dystrybucji Linuxa. Dlatego powszechne stało się korzystanie z szerokiego i różnorodnego zestawu tego oprogramowania. W takim przypadku aplikowanie aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa uzyskanych z wielu źródeł może być skomplikowane i kosztowne. W rezultacie, firmy coraz częściej dążą do uproszczenia i automatyzacji zarządzania tymi zróżnicowanymi środowiskami.
SUSE Liberty Linux to odpowiedź firmy SUSE na lukę spowodowaną wspomnianymi zmianami licencyjno-biznesowymi po stronie producentów oraz wyzwaniami, z jakimi mierzą się użytkownicy rozbudowanych stosów oprogramowania open source.
Nowe rozwiązanie pozwala płynnie zastąpić systemy, które kończą swój cykl życia. Dostarcza przy tym wsparcie klasy korporacyjnej (24/7/365 przez czat, e-mail lub telefon). Wszystko to czyni z SUSE Liberty Linux otwartą i elastyczną platformę, na którą można łatwo przejść z innego systemu, bez konieczności migracji i recertyfikacji.
Niekwestionowaną zaletą jest możliwość integracji z SUSE Managerem. Narzędzie to pozwala na aktualizację, automatyzację i zarządzanie różnymi dystrybucjami Linuksa, przy pomocy jednego interfejsu, we wszystkich środowiskach: edge, chmura prywatna i publiczna, on-premise.
Zarejestruj się na webinar SUSE Liberty Linux – centralne utrzymanie linuksowego IT bez vendor lock-in i dowiedz się więcej.
SUSE Liberty Linux – co zawiera platforma
Wsparcie techniczne
Profesjonalne wsparcie techniczne – 24/7/365, poprzez czat/e-mail/telefon dla Red Hat Enterprise Linux, CentOS (bez CentOS Stream), SUSE Linux Enterprise Server. Ponadto, na życzenie dostępne jest wsparcie dla Oracle Linux, Scientific Linux oraz innych dystrybucji opartych o RHEL.
Współpraca z narzędziami do automatyzacji i zarządzania heterogenicznym środowiskiem Linux
SUSE Liberty Linux umożliwia łatwą integrację z SUSE Managerem. Przy jego pomocy możliwe jest zarządzanie większością dystrybucji Linux, w tym Ubuntu, Debian, CentOS Stream, openSUSE, Rocky Linux, Alma Linux, OpenSUSE. SUSE Manager zapewnia pojedynczą konsolę do zarządzania mieszanymi środowiskami Linux, co znacząco upraszcza aktualizację wszystkich dystrybucji Linuksa.
Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z wielu różnych systemów, w odpowiedzi na bieżące potrzeby. Jednocześnie działy IT zachowują szerokie możliwości rozwoju infrastruktury w przyszłości, bez ryzyka uzależnienia od jednego dostawcy (vendor lock-in).
Kompatybilność z RHEL bez migracji i recertyfikacji
Firma SUSE regularnie publikuje łatki bezpieczeństwa i aktualizacje, które są kompatybilne binarnie z pakietami aktualizacji RHEL. Dlatego, aby korzystać z systemu SUSE Liberty Linux, nie ma potrzeby migrowania serwerów ani recertyfikacji aplikacji. Znacząco minimalizuje to zakłócenia podczas zmiany systemu.
Jak zostać użytkownikiem SUSE Liberty Linux?
Subskrypcje dostarczane są w podobnym modelu, jak SUSE Linux Enterprise Server:
- długość trwania subskrypcji – 1, 3 lub 5 lat;
- dostępny poziom wsparcia – standard (w godzinach roboczych) i priority (24/7);
- maszyny wirtualne: host 1-2 sockety, nielimitowana liczba maszyn wirtualnych;
- maszyny fizyczne: host 1-2 sockety lub 1-2 wirtualne maszyny.
Warto nadmienić, że subskrypcja Liberty Linux uprawnia również do używania SUSE Linux Enterprise Server.
Jeżeli zastanawiasz się, czy SUSE Liberty Linux będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.
(Powyższy tekst ukazał się na blogu Linux Polska)
Related Articles
Nov 20th, 2023
10 lat w jednym klipie
May 05th, 2023