Współpraca w zakresie kształcenia z cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych i zarządzania środowiskiem skonteneryzowanym
SUSE Polska oraz Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej podpisały porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia z cyberbezpieczeństwa systemów przemysłowych i zarządzania środowiskiem skonteneryzowanym.
SUSE to globalny dostawca innowacyjnych, niezawodnych i bezpiecznych rozwiązań open source klasy korporacyjnej, w tym systemów Enterprise Linux, Kubernetes Management i rozwiązań Edge, które pomagają klientom przyspieszyć transformację cyfrową, zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej i zwiększyć zaufanie do technologii cyfrowych.
Jednym z celów Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej jest kształcenie wysoko kwalifikowanych specjalistów w dziedzinie cyberobronności. Dlatego w celu budowania świadomości cyfrowej oraz rozwoju kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród młodzieży, uczelnia nawiązuje współpracę z kluczowymi dostawcami rozwiązań. „Mój cel to kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry dla polskiego przemysłu, samorządów i jednostek badawczych, a także aktywne wpływanie na rozwój regionu i społeczności lokalnych nie tylko Śląsk” przekonuje Dziekan Wydziału, prof. Franciszek Plewa: „Kierowany przez mnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej był, jest i będzie fundamentem bezpieczeństwa transformacji Śląska”.
Warto przypomnieć, że na Wydziale w październiku zeszłego roku zostały uruchomione studia podyplomowe Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych – jedne z pierwszych w kraju studia swoim zakresem obejmujące nie tylko IT, ale również OT oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa.
„W ramach podpisanego dzisiaj Listu Intencyjnego o współpracy, SUSE i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej będą się wzajemnie wspierać w prezentowaniu i propagowaniu osiągnięć w zakresie nowych technologii open source, w tym bezpiecznych platform systemowych Linux oraz konteneryzacyjnych opartych o Kubernetes” – mówi Marcin Madey, Prezes SUSE Polska. „SUSE umożliwi studentom udział w pracach rozwojowych w ramach wspieranych przez nią projektów open source. Ponadto deklaruje możliwość wykorzystania jej rozwiązań do procesu szkoleń studentów, odbywania praktyk studenckich i staży, aktywnego włączenia się w proces definiowania tematów prac dyplomowych o charakterze praktycznym oraz w współpracę z kołami naukowymi”